Image
Yükleniyor...
Sosyal Medya

James Metecan Birsen

06.04.1995 Kadıköy / İstanbul
Anne İrlandalı, Baba Türk
Boy: 2.06 cm
Kilo: 102 kg
Bildiği diller: Türkçe, İngilizce, Almanca
Merhaba, ben James Metecan!

1995 yılında İstanbul’da doğdum. Annem İrlandalı, babam Türk. Ben 6 aylık iken babamın işi dolayısıyla Almanyaya yerleşmişiz, çocukluğumun ilk 5 yılı Münih’de geçti, bu vesileyle Almanca öğrendim. Sonrasında Türkiye’ye döndük, ilk, orta okul ve lise eğitimimi burada tamamladım. Basketbol ile 8 yaşında tanıştım, okul koçumun yönlendirmesi ile 11 yaşında Fenerbahçe alt yapısına geçiş yaptım. Genç yaşta Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birinde yer almak büyüleyiciydi. Fenerbahçede alt yapı ve alt yaş milli takımlarında sayısız maç oynadım, harika tecrübeler elde ettim.

2014 yılında Portland’da düzenlenen International Nike Hoop Summit’e çağırıldım, kariyerimin dönüm noktalarından biriydi. Yaş grubumun en iyi oyuncularıyla beraber ülkemi temsil ettim. Performansımın artışıyla birlikte 3 yıl Fenerbahçe formasını A takım seviyesinde giyme ve takımımla birlikte lig şampiyonluğu kazanma şansına sahip oldum.

Sonrasında Eskişehir Basket, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Efes takımlarında profesyonel olarak basketbol oynadım. İki senedir Pınar Karşıyaka’da basketbol kariyerimi sürdürüyorum. A milli takım formasını ilk kez 2017 yılında Dünya Kupası Elemeleri maçında giydim. O tarihten beri ülkemi A milli takımda temsil ediyorum.